Analýza zpětné vazby rodičů sportujících dětí

15.09.2024

Zpětná vazba, feedback, hodnocení. 

Můžeme tomu říkat různě. Pro rozvoj mladého sportovce je však tento způsob komunikace zcela zásadní. Víte to?

Jako mentální kouč a pedagog vím, jak důležitou roli hraje zpětná vazba v životě mladého sportovce. Ve věkové kategorii 11 až 15 let se mladí sportovci musejí vyrovnávat s celou řadou náročných změn. Sportovní příprava se posouvá od dětských her a základních sportovních aktivit směrem k intenzivnějšímu tréninku. Ten kladě důraz na výkon a rozvoj mnohých specifických dovedností. Po mladých nadějích se vyžaduje zvýšení výkonosti po stránce technicko-taktické, fyziologické ale i mentální, emoční a sociální. Neméně zásadní změnou v životě mladého sportovce je přechod na 2. stupěň ZŠ či SŠ.

Právě v tomto věku mohou mít slova rodičů obrovský vliv – pozitivní i negativní. Rodiče jsou často prvním a nejdůležitějším zdrojem podpory a vedení, a to nejen na sportovním poli, ale i v každodenním životě. Mladí sportovci se učí tomu, jak zvládat tlak, jak se vypořádat s neúspěchy, jak si udržet pozitivní myšlení a víru ve své schopnosti. V tomto procesu hraje komunikace klíčovou roli.

Když přemýšlíme o sportovním rozvoji našich dětí, často se zaměřujeme na trénink, taktiku a fyzickou kondici. Ale je to právě zpětná vazba, kterou rodiče dávají po zápasech, trénincích nebo těžkých okamžicích, která může rozhodnout, zda se dítě cítí motivované pokračovat, nebo zda ztrácí chuť a sebedůvěru. A právě tady přicházím do hry.

Ve své disertační práci se zaměřuji na analýzu zpětné vazby, kterou rodiče poskytují svým dětem – sportovcům. Mým cílem, jako mentálního kouče, je prozkoumat současné způsoby, jak rodiče komunikují s mladými sportovci. Následně chci najít způsoby, jak tuto komunikaci učinit efektivnější a podpůrnější. Tak, aby zvyšovala jejich motivaci a pomáhala jim lépe se vyrovnávat s výzvami, které sportovní kariéra přináší. Věřím, že hlubší porozumění tomu, jakým způsobem rodiče komunikují se svými dětmi o jejich sportovním výkonu, může přinést významné změny v jejich sportovním růstu a rozvoji.

Představte si svět, kde rodiče a trenéři spolupracují jako jeden tým – kde každý komentář, každá poznámka a každé gesto směřují ke společnému cíli: podpořit rozvoj a radost z pohybu našich mladých sportovců. Taková spolupráce může být klíčová pro jejich úspěch. Nejen na hřišti, ale i v životě. Může napomoci stát se nejen úspěšnými ale i odolnými a vyrovnanými jedinci. Každý z nás může udělat malý krok k tomu, aby naše děti dostaly tu nejlepší možnou podporu na své sportovní cestě.

Chtěl bych Vás poprosit a pozvat, abyste se stali součástí mého výzkumu a pomohli mi lépe pochopit tuto dynamiku. Každý váš názor a zkušenost je cenná. Věřím, že společně můžeme vytvořit cestu k efektivnější spolupráci mezi rodiči a trenéry a přispět k harmonickému rozvoji našich dětí, které jsou budoucností sportu.

Díky Vašemu zapojení budu moci poskytnout klubům a jejich trenérům důležitá data, která jim pomohou pracovat v širších souvislostech ve prospěch rozvoje mladých talentů. Zároveň se tak budete aktivně, ale zcela anonymně podílet na zpracování mé disertační práce na NEWTON University v programu Mentální koučink ve sportu a businessu.

Pojďme tedy společně zlepšit prostředí, ve kterém vyrůstají naši mladí sportovci. Vaše zkušenosti a postřehy mohou změnit jejich budoucnost – a to je přece cíl, za který stojí za to bojovat!